Meny

Kollektion / Pressrelease

Det blev en oförglömlig auktion denna glittrande vårdag i april. Intresserade spekulanter bidrog till en stundtals livlig budgivning kring åtråvädra objekt. Resultatet landande på enastående dryga 10 miljoner kronor!

En magnifik enstensring i 18 kt vitguld med en briljant 6.03 ct enligt certifikat (katalognummer 277) klubbades för 990.000 kr. Denna exklusiva accessoar passar perfekt vid vårens olika tillställningar.

Måhända får någon speciellt utvald njuta av en vacker helalliansring i 18 kt vitguld med 16 Asscherslipade diamanter 8.43 ct. (nr 52). Ringen klubbades för 163.000 kr.

Den läckra enstensringen i 18 kt vitguld med en briljant 4,01 ct och små briljanter på klor och skena ca 0,70 ct (nr 240) ropades upp från 300.000 kr till 365.000 kr.

Håll ögonen öppna vid vårens galor. De underbart spektakulära örhängena som smyckade katalogens omslag (nr 125), kommer nu att pryda en ny ägare. Örhängena är i 18 kt vitguld, delvis oxiderade, med 2 South Seapärlor, 14 mm, rosa safirer, 5,18 ct och briljanter 2,48 ct, vikter enligt certifikat. Klubbat pris 193.000 kr.

Värdefulla tider tickar för den som ropade in ett herrarmbandsur från Patek Philippe. Klockan är i 18 kt roséguld med läderband och originalspänne (nr 311). Slutpris 150.000 kr.

Stundar kanske en vickning inom kort? Schatullet med karaff i kristall och silver, 6 bägare samt ett fat i silver med graverad dekor (nr 314) ropades upp till 66.000 kr. Det är en njutbar investering med proveniens Paul U Bergström (1860-1934), grundare av varuhuset PUB.

Auktionen erbjöd ett stort urval av smycken och preciosa. En vacker reseikonostas i förgyllt silver utfällbar med 12 miniatyrikoner symboliserande de kristna ortodoxa högtiderna, samt en miniatyrikon med riza (nr 315) ropades upp till 175.000 kr, vilket innebar en dryg fördubbling av värdet.

Med önskan om en fortsatt skön och praktfull vår!

Lyxigt stora stenar och ett fantastiskt auktionsresultat hos hovjuvelerare W.A. Bolin

Navigation